Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Saulės elektrinė teikią naudą, bet tik jei sumontuota atsakingai

Augant susidomėjimui savo namuose pasigaminti elektros energiją, energetikos specialistai pataria nesiimti savavališkų veiksmų montuojant saulės elektrines, būtinai gauti Bendrovės išduodamas prijungimo sąlygas, patikėti darbą atestuotiems ir darbą išmanantiems specialistams. Kitu atveju elektrinė gali veikti netinkamai, sugesti, savavališkai sumontuoti įrenginiai gali pakenkti skirstomajam tinklui, pažeisti elektros instaliaciją ar įrenginius.

Dėl savavalių darbų, be elektros gali likti tiek pats elektrinės savininkas, tiek aplinkiniai kaimo, miestelio ar regiono gyventojai. Pasitaiko atvejų, kai savavališkai įrengtos ar netinkamai eksploatuojamos jėgainės sutrikdė kaimynystėje esančių kitų elektrinių darbą, sugadino kaimynų buitinę techniką.

Energetikos specialistai rekomenduoja negaišti laiko ir patiems nesiimti elektrinės montavimo darbų, o pasirinkti kvalifikuotus elektrinės montuotojus, kad elektrinė būtų įrengta laikantis Atsinaujinančių išteklių, Elektros energetikos įstatymų ir taisyklių reikalavimų.

Svarbu laikytis ir nustatytų dokumentų derinimo nuoseklumo. Klientui reikia užpildyti paraišką ir sulaukti prijungimo sąlygų, kuriose bus suteikiama informacija, kokią jėgainę klientas gali įsirengti prie turimo elektros tinklo.

„Kliento turima, jo nuosavybei suteikta įvado galia, nebūtinai reiškia ir galimą saulės elektrinės galią. Būtinai pasitarkite su ESO – kokia leistinoji įvado galia, o kokią elektrinę galima įsirengti. Tam ir reikalingos techninės sąlygos, kuriose ESO įvertina elektros tinklo pajėgumus ir galimybę prie jo jungti saulės elektrinę“, – pataria Renaldas Radvila, ESO Paslaugų tarnybos vadovas.

Gavus ir suderinus būtinus dokumentus, beliks sumontuoti saulės elektrinę. Beje, svarbu nepamiršti, kad ESO reikės pateikti atestuotų rangovų deklaraciją, kad elektrinė sumontuota ir veiks tinkamai. Toks reikalavimas būtinas, kad saulės elektrinės naudotojas nepakenktų esamam elektros tinklui, kitiems elektros naudotojams.

ESO primena, kad gyventojams, norintiems įsirengti iki 10 kilovatų (kW), o verslui – iki 30 kW galios saulės elektrines, nuo liepos taikomos supaprastintos ir trumpesnės procedūros. Klientams nebereikia leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus ir leidimo gaminti elektros energiją. Tokie pokyčiai leidžia sutvarkyti visus formalumus ne per keletą mėnesių, kaip anksčiau, o per 30 dienų.

Saulės elektrinių naudotojų skaičius auga labai sparčiai. Energetikos ministerija skaičiuoja, kad jei 2017 m. sausį jų buvo 260, tai šiemet birželį jų priskaičiuojama beveik 1800. Prieš kelerius metus jų bendrai naudojama galia siekė apie 2-i megavatvalandes (MW). Šių metų birželį suminė galia perkopė daugiau nei 14 MW.

Energetikos ministerija gaminančių vartotojų skatinimui per šiuos ir kitus metus numato skirti beveik 20 mln. eurų bei pasiekti, kad gaminančių vartotojų skaičius 2021 m. pasiektų beveik 35 tūkst.

Tomas Kavaliauskas
ESO Ryšių su visuomene projektų vadovas